Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie

Za nami jedenaste Narodowe Czytanie, którego lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Utworzono dnia 09.09.2022
Za nami jedenaste Narodowe Czytanie, którego lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wspólne czytanie pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej jest świętem czytelnictwa i doskonałym czasem na refleksję nad naszą kulturą i tradycją. Celebrację tego ważnego dnia rozpoczęła Katarzyna Janicka dyrektor biblioteki od przeczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazując prowadzenie spotkania Karolinie Stannej uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sompolnie.
,,Ballady i romanse'' zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Utwory: Romantyczność, Świtezianka, Lilije, Powrót taty, Pani Twardowska, Do przyjaciół, Do M***, usłyszeliśmy w interpretacji: Romana Bednarka Burmistrza Miasta Sompolno, Joanny Raźniewskiej Zastępcy Burmistrza Miasta Sompolno, Magdaleny Podlasińskiej Skarbnik Urzędu Miejskiego w Sompolnie, Andrzeja Prętnickiego Radnego Rady Miejskiej w Sompolnie, Artura Kowalskiego Komendanta Komisariatu Policji w Sompolnie, Magdaleny Drzewieckiej- Budnej Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Sompolnie, Tomasza Majewskiego Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sompolnie, Katarzyny Janickiej Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie, Emilii Gemziak – Ryske nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sompolnie oraz ucznia Mikołaja Błaszczyka. Na zakończenie wiersz Do M*** usłyszeliśmy w interpretacji Pana Bartosza Śliwickiego przyjaciela sompoleńskiej biblioteki.
Dziękujemy wszystkim lektorom i audytorium za włączenie się do wspaniałego wydarzenia, które sprawia, że literatura łączy nas budując poczucie wspólnoty.
Dyrektor i Pracownicy

Za nami jedenaste Narodowe Czytanie, którego lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Utworzono dnia 09.09.2022, 12:55

NASZA PLACÓWKA

Z życia Biblioteki [Film]

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 12

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 23

W poprzednim miesiącu: 236

Wszystkich: 8014