Spotkanie z Elizą Piotrkowską

W czwartkowy poranek w naszej bibliotece gościła Eliza Piotrowska -autorka i ilustratorka bajek dla dzieci, tłumaczka języka włoskiego, krytyk sztuki oraz laureatka wielu nagród literackich i wyróżnień. Piotrowska jest autorką takich książek jak: „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, „Ciocia Jadzia” oraz „Zmyślacz”, jak również serii „Tupcio Chrupcio”. Twórczość Elizy Piotrowskiej została doceniona na wielu konkursach, takich  jak-  Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz ogólnopolski Konkurs Poetycki „Samotność dziecka”. Pisarka została również wyróżniona przez Fundację „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz polską sekcję IBBY. Pisarka chętnie spotyka się ze swoimi młodymi czytelnikami – spotkania autorskie często łączy z warsztatami plastycznymi.
Rok 2017 to, rok premiery debiutanckiej powieści dla dorosłych autorstwa Elizy Piotrowskiej. „Obczyzno moja” jest efektem wielu zagranicznych podróży pisarki, która stara się odpowiedzieć na pytanie, na czym tak naprawdę polega polskość.
   W końcu lat 80. pani Eliza została dostrzeżona i poprowadzona przez Danutę Wawiłow, dzięki której jej wiersze zaczęły pojawiać się w czasopismach dla dzieci i młodzieży oraz antologiach młodych poetów. W latach 90. była członkinią KLAN-u (Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych), organizacji powołanej przez Danutę Wawiłow, zrzeszającej młodych, utalentowanych poetów z całej Polski. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.

Na spotkaniu królowała postać cioci Jadzi, o której sama autorka mówi, że większość historii, zdarzyła się naprawdę… Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Dzięki zabawnej serii przenosimy się do Brazylii, gdzie obecnie mieszka autorka. Przeżywamy zabawne perypetie na wsi, czy też odrobinę dreszczyku przy horrorze .

Serdecznie dziękujemy pani Elizie za cudowne spotkanie i poznanie bohaterki książek.