Narodowe Czytanie 2017

- "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

Jak wesele, to wesele!

W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie 15 września br., odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji społecznej pn. ,,Narodowe Czytanie”.                               Akcja wspólnego czytania arcydzieł literatury polskiej zainicjowana została w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od tego czasu pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polski odbywa się co roku "Narodowe Czytanie".

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz upowszechnianie największych dzieł literatury polskiej, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.                                                                                                                                                             We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczyli: Burmistrz Miasta, radni, urzędnicy miejscy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i inne osoby, których łączy wspólna pasja – czytanie.                                                                                                                                                                        Czytanie fragmentów  ,,Wesela”  S. Wyspiańskiego przez zaproszonych gości  odbyło się w specjalnie przygotowanej na tę okazję scenerii, odpowiedniej dla tematu dramatu,                            w weselnym klimacie.

Postacie dramatu odtworzyli:

Pani Młoda – Anna Wiśniewska

Pan Młody – Bartosz Śliwicki

Poeta i Wernyhora – Jolanta Rosiak

Chochoł i Chór  - Magdalena Podlasińska

Dziennikarz i Gospodyni – Joanna Raźniewska

Gospodarz i Rycerz – Roman Bednarek

Jasiek, Stańczyk, Hetman Radczyni – Andrzej Prętnicki

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Zespołu Folklorystycznego Dębowiacy, który sprawił, że wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak na prawdziwym weselu.